GoalZero Solar Paneller ve Güç Ünitelerinin Dayanıklığı

Paneller ve Akülerin Dayanıklılığı

Tüm ürünlerimiz en zor koşullara dayanıklı olmaları için tasarımlanmıştır. Darbeye ve iklim koşullarına dayanıklılık ürünlerimizin ayırıcı özelliğidir. Dünyanın her köşesinde ürünlerimiz sıcaklık, rakım ve nem testlerine tabi tutulmuştur. Solar panellerimiz suyun altında dahi çalışır; ama bunun tüm benzeri durumların %100’ünde çalışacağı kesinliğinden emin olmadığımız için, panellerimiz için sadece “iklim koşullarına dayanıklıdır” ibaresini kullanırız. Bu paneller Kongo’nun yağmu mevsimine ve de Everest’in kar fırtınalarına dayanmıştır. Panelleri çizebilirsiniz, üzerine basabilir veya düşürebilirsiniz, yağmurda bırakabilirsiniz; bütün bunlara ragmen çalışmaya devam edeceklerdir. Güç üniteleri akü ve elektronik kartlariçerir. Her ne kadar kasa yapımız suya dayanıklı tasarlandı ise de, tamamen su altında bırakılmamalıdırlar. Suya batmış ünitelerde bağlantı noktalarında paslanma ve kartlar üzerinde aşınmalar olabilir.

Guide 10 ürünlerinde Nikel Metal Hidrit piller; Sherpa içinde Lityum Demir Fosfat aküler; Escape, Extreme ve Yeti ürünlerinde ise kuru tip kurşun asit aküler kullanılır.

Sherpa aküleri 2000-3000 dolum ömürlüdür. Escape 150 ve Extreme 350 ürünlerindeki aküler 500-1000 dolum ömürlüdür. Nomad Solar paneller 5-8 yıl kullanım ömrüne; Boulder ve Briefcase ürünleri ise 20 yıl kullanım ömrüne sahiptir.

GoalZero ürünleri ile neleri şarj edebilirim?

ürünleri ile neleri şarj edebilirim?

Aşağıdaki tabloda yer alan cihazlar, genel kullanımdaki ürünlerin ortalaması tüketimdeki cihazlardır. Tablo genel anlamda referans olması için hazırlanmıştır. Tüketim özel kullanılan cihaz için değişiklik gösterebilir.

GoalZero ürünleri ile neleri – ne sürede çalıştırabilirim?

ürünleri ile neleri – ne sürede çalıştırabilirim?

Aşağıdaki tabloda yer alan cihazlar, genel kullanımdaki ürünlerin ortalaması tüketimdeki cihazlardır. Tablo genel anlamda referans olması için hazırlanmıştır. Tüketim özel kullanılan cihaz için değişiklik gösterebilir.

Cihazdan cihaza tüketim oranları değişken olabildiği gibi, cihazları besleyen pil/akü/bataryalar da değişkenlik gösterebilir. (Örneğin, Samsung Galaxy 4 pili Iphone 5 pilinden daha büyük bir pildir). Bu nedenle besleme zamanları (çalıştırma zamanları) konusunda minimum-maksimum aralık verilmesi tercih edilmiştir.

GoalZero Güç paketleri (akü ve pilleri) şarj süreleri

Güç paketleri (akü ve pilleri) şarj süreleri

Goalzero ürünleri ile bir cihazı (smartphone, laptop veya buzdolabı gibi) beslemek/kullanmak için öncelikle güç ünitesinin şarj edilmesi gerekir. Şarj edilerek depolanan enerji daha sonra cihazınızı beslemek için kullanılır.

Aşağıdaki tabloda, Goalzero ürünlerinin güç ünitelerinin (pil/akü/recharger) değişik kaynaklardan (Duvar şebeke prizi, Solar panel veya USB) ne kadar sürelerde şarj olacağını gösterir. Bu bilgi size gereksinim duyacağınız şarj süresi ve kaynağı konusunda seçme olanağı verecektir.

GoalZero Nomad 7 panel ne kadar dayanıklıdır? (İngilizce video)

Power Wars: The Nomad 7 Solar Panel videosunda panel üzerinde gerçekleştirilen:

> Child Proof Test (Çocuklara Karşı Dayanıklılık)

> High Impact Test (Şiddetli Darbelere Karşı Dayanıklılık)

> Submersion Test (Suya Batırma Testi)

> Geyser Test (Şiddetli Suya Dayanıklılık Testi)

Testlerini izleyebilirsiniz.

Battle of the Nomad 7 Solar Panel videosunda panel üzerinde gerçekleştirilen:

> Sling Shot Test: (Mancınık Testi)

> Crush Test (Çarpma Testi)

> Pigeon Test (Güvercin Testi)

> Explosion Test (Patlama Testi)

Testlerini izleyebilirsiniz.

GoalZero RockOut Hoparlör ne kadar dayanıklıdır ve koruyucudur? (İngilizce video)

Power Wars: Rock Out Hoparlör üzerinde gerçekleştirilen:

Rock Out Speaker Daisy Chain Test (Seri Kullanım Testi)

Rock Out Speaker Hail Mary Pass Test (Darbe Testi)

Rock Out Speaker Urban Canoeing Test

Rock Out Speaker Pedal To The Metal

Rock Out Speaker K-9 Test

Rock Out Speaker Launcher

Solar Enerjinin Tarihi

Solar Enerji Tarihi

Solar enerji bildiğimizden çok daha uzun zamandır ortadadır. Güneş, ilk çağlardan bu yana dinlerin, kültürlerin ve yaşamın merkezinde yer almıştır. Alexandre-Edmond Becquerel’in 1839 yılında fotovoltaik etkiyi, yani solar hücrenin çalışma şeklini keşfi ile solar enerji kullanıma uygun hale geldi. İki metal elektrot ve elektrik ileten bir solüsyondan oluşan elektrolitik hücre üzerinde denemeler yaparken, hücreyi güneş ışığına maruz bıraktığında elektrik üretiminin arttığını fark etti.

1860’da August Mouchet adında bir Fransız matematikçi solar enerji ile çalışan bir buhar makinası fikrini geliştirdi. Sonraki 20 yıl içinde bu makinayı üretmeyi ve değişik uygulamalarda kullanmayı başardı.

1800’lerin geri kalan kısmında diğer keşifler bugünün solar hücrelerine ulaşan yolu açtı. 1876’da William Grylls Adams ve Richard Evens Day, güneşe tutulduğunda elektrik üreten bir kimyasal element olan selenyum’u keşfetti. Selenyum solar hücreler ışığını elektriğe dönüştürken yeterince başarılı değildi ancak yine de, katı bir maddenin ısı veya hareketli parça kullanmadan ışığı elektriğe dönüştürebileceğini göstermiş oldu.

1900’lerin başı bazı gelişmeler ve önemli keşiflerin zamanı oldu. Ünlü fizikçi Albert Einstein 1905’te foto-elektrik etkiyi anlatan bir makale yayınladı ve teorileri için 1921’de Nobel Ödülü kazandı. Bugün bildiğimiz ve kullandığımız fotovoltaik teknolojinin ortaya çıkması için 1954’e kadar beklemek gerekti. Daryl Chapin, Calvin Fuller, ve Gerald Pearson silikon fotovoltaik hücreyi (PV) geliştirdiler. Bu gündelik elektrikli cihazları besleyecek kadar elektrik üretebilen ilk fotovoltaik hücre idi.

Takip eden yıllarda verimlilik arttırıldı ve NASA uydularda kullanılann enerji için PV hücrelerini ana kaynak olarak kullanmaya başladı. 1958’de Vanguard I uzay uydusu telsiz sistemleri için solar hücreleri kullandı ve o günden bu yana solar enerji uzay uygulamalarında yer alıyor.

Solar Enerji her geçen gün azalan üretim maliyetleri ile yaygınlaşmayı sürdürdü. PV hücrelerin Watt başına maliyeti 1977’de 76,67 USD iken 2013’de 0,73 USD’ye düştü. Geçtiğimiz birkaç yılda solar enerji evsel kullanımda katlanan bir artış gösterdi.

Solar Enerji yaygınlaşıyor. Siz de solar yaşama katılın.

Ürünlerden, duyurulardan haberdar olmak için kaydolun.