Alpha XM3-HP KabloTV UPS şema ve akü bağlantıları

UPS şema ve akü bağlantıları

Akü Bağlantı ve Kablolama Diagramı

Aküleri kabinete artı kutuplar dışa bakacak şekilde yerleştirin

Çıkış Voltajı konfigürasyonu işlemleri

UPS fabrika ayarlıolarak 63V dur. Çıkış voltajı değiştirmek gerektiğinde aşağıdaki adımları takip ederek ayarlamayı tamamlayın.

Gerekli aletler:

Küçük düz tornavida

 1. Çıkış voltaj terminaline erişmek için inverter (evirici) modülünü çıkarın
 2. Terminal vidasını gevşetin ve çıkış voltaj kablosunu çıkarın (şekildeki gibi). istenen değere denk gelen noktaya kabloyu yerleştirin
 3. Terminal bloğundaki vidayı 7 in-lbs (0.79N-m) torkunda sıkıştırarak kabloyu sabitleyin
 4. Inverter (evirici) modülü yerine takın

Alpha XM3-HP KabloTV UPS Kurulum Video Anlatım

Özet Kurulum Videosu

XM3-HP Yüksek Verimli UPS kurulum aşamalarını gösteren İngilizce video:

Alpha XM3-HP KabloTV UPS Akıllı LCD Gösterge Kullanımı Tanıtım Videosu

Akıllı LCD Gösterge Tanıtım Videosu

XM3-HP Yüksek Verimli UPS üzerinde akıllı LCD kullanımının genel özelliklerini gösteren İngilizce video:

LCD panel arkafon ışıklandırması: Gösterge normalde karanlık moddadır. Herhangi bir tuşa bir kez bastığınızda arkafon aydınlatması otomatik devreye girer.

Yukarı ve Aşağı ok tuşları: Aktif ekranda menü seçenekleri arasında gezinmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın. Her bir basışta, ok tuşları içinde bulunduğunuz menünün alt-menüleri arasında gezinmenizi sağlar. ENTR (enter) tuşu ile bir sonraki menü seçeneğini, ESC (escape) tuşu ile bir önceki menü ekranını çalıştırırsınız.

Güç menüsü (UPS kontrolleri) kullanımı eğitimi içeren video:

Akü menüsü kullanımı eğitimi içeren video:

Alpha XM3-HP KabloTV UPS AlphaGuard Akü Yönetim Sistemi Videosu

Akıllı AlphaGuard Kurulum Videosu

XM3-HP Yüksek Verimli UPS üzerinde akıllı akü yönetim sistemi AlphaGuard kurulumunu gösteren İngilizce video:

Alpha Outdoor UPSler için Isıtıcı Mat

Outdoor UPS

Isıtıcı Mat

 • Çok soğuk ortamlarda akü performansını arttırmak üzere üretilmiştir.
 • Uzun kullanım ömrü için dayanıklı polyester mimaridedir
 • Maksimum koruma için özel koruyucu kaplıdır
 • Termal switch ve sigorta ile kesintisiz hizmet sunar
 • Yalıtılmış tasarımı ile ısıyı yanlızca akülere yönlendirir ve kabinetten uzak tutar. Bu şekilde %30’a varan tasarruf sağlar

Alpha ısıtıcı matları güvenlik ve verimlilik için üretilmiştir. Alpha akü ısıtıcıları yedek enerji kaynağı aküleri optimal ısıda tutar; 0 C nin altındaki ısılarda yedek güç performansını nominal değerlerin %70’inde sabitler. Yalıtılmış alt yüzeyi sayesinde ısıyı odaklayarak enerji kayıplarını minimize der. Dayanıklı polyester dış kabuğu bileşenleri hasardan korur. Yedekli termal kontrol aşırı ısınmaya karşı koruma sağlar. Sigortalı güç girişi kısa devrelere karşı koruma sağlar.

Kablo Termostat

Isıtmayı Aç

5 C

Isıtmayı kapa

15 C

Mat üzerindeki termostat

Aşırı ısınma kapalı

50 C

Tekrar Aç

40 C

Termal sigorta

85 C

Opsiyonel kablo termostatı

Isıtmayı aç

0 C

Isıtmayı kapa

10 C

Isıtıcı üzerindeki Ana güç kablosu (1) AC şebeke kaynağına bağlıdır. Düşük ısı durumlarında ana kontrol termistörü (2) enerjinin ısıtıcı mat direncine (5) yönlendirilmesini sağlar. Termistör güç kablosu üzerine takılıdır, böylece kabinet içi ısıya tepki verir. İkincil bir termistör (3) ana termistörden (2) daha yüksek bir ısı ayarı ile mat üzerine yerleştirilmiştir. Bu termistör matın uzun süreli kullanımlarda aşırı ısınmasını önler. Enerji konektörü (1) AC şebeke alıcısına sahiptir; bu şekilde ilave ısıtıcı matlar eklenebilir. Paralel kablolaması birinci matın arızası durumunda arızanın tüm sistemi durdurmasını engeller.

Alpha Outdoor UPS - Outdoor UPS nedir?

Outdoor UPS

Nedir?

Günümüzde üretilen UPS’lerin ezici çoğunluğu içmekanlarda ısı-kontrollü ortamlarda kullanılmak üzere üretilir. Genellikle ısının +25C’de ideal koşulda tutulması önerilir; UPS’in 0-40C arasında çalışabileceği belirtilir. Üreticilerin size göstermiş olabilecekleri ETL veya UL raporları da, cihazın belirtilen aralıkta çalışabilmesi ile ilgili testlerdir.

Aynı durum, UPS’in içinde yer alan aküler için de geçerlidir. Akü üreticileri de kullanım ortamı olarak +25C kontrollü ortamları önerir. Bu koşul sağlandığında genellikle VRLA bir akü için 5 yıl kullanım ömründen bahsedilir. Örnek olarak, aynı aküyü +50C de kullanmaya kalkarsanız, akünün kullanım ömrü bir yılı geçemez. Aynı şekilde düşük ısılarda çalıştırıldığında da, üreticinin size vermiş olduğu amper değerleri ve performans kriterleri anlamsızlaşır.

Dşmekanlarda kullanılan UPS’lerin “outdoor ups” sınıfında değerlendirilebilmesi için temel kriter çalışma ısısıdır. Outdoor UPS’ler -40 ile +75 C arasında performans kaybı yaşamaksızın çalışmaya devam edebilirler. UPS içindeki, trafo, kablolama, elektronik devreler ve göstergeler bu ısılara dayanıklı malzemelerden üretilir.

Kavşak yönetim sistemleri ve diğer trafik uygulamalarında, genişbant Wimax ve mesh uygulamalarında, havaalanı veya liman izleme ve güvenlik sistemlerinde ve her tür güvenlik ve izleme sisteminde OUTDOOR sınıfında UPS’ler kullanılmalıdır.

Maalesef bu teknik gereklilik ülkemizde göz önüne alınmadan, dışmekan uygulamalarda indoor UPS’ler veya solar invertörler kullanılmaktadır. Bu iki yanlış alternatif, hem sık sistem arızalarına neden olmakta hem de sıklıkla bakım ihtiyacı gerektirmektedir. Uzaktan yönetim ve akıllı yönetim gibi özellikleri olmayan bu yanlış alternatifler, kullanıcı için kurulum maliyetini çok aşan bakım ve onarım maliyetleri doğurur.

Alpha Outdoor UPS - Outdoor UPS nerelere ve nasıl uygulanır?

Outdoor UPS

Nerelere ve nasıl uygulanır?

Alpha Outdoor UPS serisi iki ana aileden oluşur.

Düşük güç gereksinimi olan bireysel ekipmanlarda kullanılan ve güvenlik&kamu güvenliği sistemlerinin ideal çözüm olan MICRO serisi.

Daha yüksek güç gereknimi olan kavşak yönetim sistemleri ve genişbant verici nodları için ideal çözüm olan FXM serisi.

Tüm Outdoor UPS’ler 3 şekilde kullanılabilir.

 • Direğe monteli (pole mount)

 • Zemine monteli (ground mount)

 • Duvara monteli (Wall mount)

Outdoor kabinetler toz filtreleri ve antistatik kaplama ile üretilmiş, dıştan müdaheleyi imkansız kılan (Vandal proof) yasarımlardadır.

Uygulamalarda gerekli görülen besleme süreleri uyarınca akü adetlerinde artırım yapmak gerekebilir. Bu durumlarda kabinet ölçüsünde değişiklik yapılır.

 • Alpha micro serisi genişletilebilir kabinetler


Ups Power Enclosure Micro 300 12

Alpha Micro

Ölçüler:

mm

500H x 358W x 294D

inches

19.7H x 14.1W x 11.6D

Ağırlık (aküsüz)

19.7kg (43.4lbs)

Ups Power Enclosure Micro 300 12 XL

Alpha Micro XL

Ölçüler

mm

776H x 358W x 294D

inches

30.6H x 14.1W x 11.6D

Ağırlık (aküsüz)

19.7kg (49.8lbs)

Ups Power Enclosure Micro 300 12 XL3

Alpha Micro XL3

Ölçüler

mm

1330H x 358W x 294D

inch

52.4H x 14.1W x 11.6D

Ağırlık (aküsüz)

22.6kg (69.2lbs)

Ürünlerden, duyurulardan haberdar olmak için kaydolun.